Víte že.......

 

  • Ve Florencii byly položeny základy dnešního bankovnictví: z banco - stolu směnárníků - vzniklo slovo banka; tady byly vystaveny první šeky a směnky. Florentští bankéři financovali podniky králů a papežů. Vzhledem ke svému často ne zcela právně nabytému majetku se občané obávali o svou duši, a proto financovali stavby nových kostelů a chrámů, které v té době vyrůstaly po celém městě.

  • Ve Florencii byla byla založena první západní katedra řečtiny, vznikla tu italština jako literární jazyk, byly zde položeny základy kapitalismu, bankéřství a podvojného účetnictví, pochází odtud opera, klavír, brýle a mnoho dalšího.

  • Originál sochy Michelangelova Davida stojí v muzeu Dell´Academia ve Florencii, měří 4 metry a Michelangelo, aby dodal soše zdání velikosti, zvětšil Davidovi hlavu a ruce ? Michelangelo za ni dostal zaplaceno 900 dukátů, což z něj udělalo na dnešní poměry mnohonásobného milionáře. Pro zajímavost, Leonardo da Vinci údajně takovou částku nevydělal za celý život.

  • Kostel Santa Croce je nazýván Pantheonem Florencie. Odpočívají zde Galileo Galilei, Michelangelo (hrobka od Vasariho), Machiavelli, Ghiberti, Rossini a další, jejichž náhrobní desky jsou zapuštěny v podlaze. Je jich zde celkem 276.

  • francouzské kuchyni dali zaklad Toskánci, potažmo Florenťané v 16. století, když se Kateřina Medicejská vdávala za francouzského krále Jindřicha II. Zděšena úrovní jídel u francouzského dvora, si s sebou do Francie přibrala ty nejlepší mistry kuchaře. Do své cestovní tašky pak přibalila i vidličku a položila tak základ stolování, který se postupně rozšířil do celého světa.