"Nepij již více vody, ale vína skromně užívej, pro svůj žaludek a další časté nemoci své,"

 apoštol Pavel

 

Mnozí milovníci vína na celém světě si při slově Toskánsko vybaví okamžitě slavné Chianti, suché červené víno rubínové barvy a výrazného charakteru, které se pěstuje v poměrně rozsáhlé oblasti mezi Sienou a Florencií. Tato nejstarší chráněná značka vína na světě, oficiálně uznaná v roce 1716, se v této části Itálie pěstuje již od dob Etrusků. Legenda vypráví, že tři toskánská města Castellina, Radda a Gaiole založila pod znakem černého kohouta, který je dodnes univerzálním symbolem tohoto vína, ligu del Chianti, aby se ubránila ustavičným územním tahanicím mezi hlavními městy Florencií a Sienou. Tak začaly dějiny jedné z nejslavnějších značek vína, které se vyrábí ve dvou základních směsích: Chianti a Chianti classico. Základní odrůda pro výrobu první z nich je Sangiovese, doplněná o Canaiolo (5 až 10 %), do Chianti classico se pak smí přidávat navíc až 5 % bílých hroznů.

K méně známým, ale stejně kvalitním vínům se značkou D.O.C.G. (zkratka označující v Itálii nejlepší kvalitu) patří další čtyři toskánská vína: právě poeticky zmíněné Vino Nobile di Montepulciano, dále Vernaccia di San Gimignano, Carmignano a obzvlášť ceněné Brunello di Montalcino, které zraje několik let v sudech vyrobených z dubového či kaštanového dřeva. Značkou D.O.C. je označen větší počet kvalitních vín (v Toskánsku je jich 13), mezi nimiž vyniká výborné Morellino di Scansano. Jeho název je prý odvozen od prastarého pojmenování nejlepšího koně stáda – černého vraníka „morello“ či „morellino“. Tito koně převážející náklad s vínem jsou typičtí pro zdejší oblast.

Velmi zajímavé je také zlatavé sladké Vin Santo, které se podává jako aperitiv či digestiv spolu s místními mandlovými cantucci. Tato specialita toskánského regionu se vyrábí ze sušených bobulí oxidačním způsobem a po maximálně pětiletém zrání získává oříškový nádech.

Zdroj: Země světa 11/2006

Vinobraní v kraji Chianti mívá neodolatelné kouzlo. Kdysi k němu neoddělitelně patřily zvláštním způsobem erotické a smyslné obrazy „tanců ve víně“. Nevíte, co to je? Představte si dívky s vykasanými sukněmi, jak rozšlapávaly bosýma nohama v kádích vinné hrozny, rytmicky a stejnoměrně, po dlouhé hodiny, až se opojeny jednotvárným pohybem a výpary zkvašených šťáv dostávaly do zvláštního transu. Ne nadarmo už Etruskové nazývali Toskánsko „Enotria“ („Země vína“). Starý bůh Bakchus se prý dodnes s lišáckým úsměvem prochází po kopcích zalitých zlatavou září podzimního slunce a opírá se o hůl z vinného kmene...

Kontakt

ZUZANA DE ROSA
Montecatini Terme, Itálie

IČ: 47161370

+39 3409 111 557

Cestovní agentura Prima1vera - Zuzana De Rosa, IČO /p.IVA: 47161370

© Všechna práva vyhrazena.