TOSKÁNSKO, kraj tajemných Etrusků

Navštívit Toskánsko můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu celého roku, ale nejkrásnější je určitě na jaře nebo na podzim. Slunce pěkně hřeje a všude kolem vás doprovází nádherné vůně a krásné ostré barvy. Toskánsko ale není místem pro polehávání a nicnedělání u moře. Je určeno k putování, poznávání a ochutnávání, protože každé z tamních městeček má co nabídnout. 

Víte že.......

  • Ve Florencii byly položeny základy dnešního bankovnictví: z banco - stolu směnárníků - vzniklo slovo banka; tady byly vystaveny první šeky a směnky. Florentští bankéři financovali podniky králů a papežů. Vzhledem ke svému často ne zcela právně nabytému majetku se občané obávali o svou duši, a proto financovali stavby nových kostelů a chrámů, které v té době vyrůstaly po celém městě.

  • Ve Florencii byla byla založena první západní katedra řečtiny, vznikla tu italština jako literární jazyk, byly zde položeny základy kapitalismu, bankéřství a podvojného účetnictví, pochází odtud opera, klavír, brýle a mnoho dalšího.

  • Originál sochy Michelangelova Davida stojí v muzeu Dell´Academia ve Florencii, měří 4 metry a Michelangelo, aby dodal soše zdání velikosti, zvětšil Davidovi hlavu a ruce ? Michelangelo za ni dostal zaplaceno 900 dukátů, což z něj udělalo na dnešní poměry mnohonásobného milionáře. Pro zajímavost, Leonardo da Vinci údajně takovou částku nevydělal za celý život.

  • Kostel Santa Croce je nazýván Pantheonem Florencie. Odpočívají zde Galileo Galilei, Michelangelo (hrobka od Vasariho), Machiavelli, Ghiberti, Rossini a další, jejichž náhrobní desky jsou zapuštěny v podlaze. Je jich zde celkem 276.

  • francouzské kuchyni dali zaklad Toskánci, potažmo Florenťané v 16. století, když se Kateřina Medicejská vdávala za francouzského krále Jindřicha II. Zděšena úrovní jídel u francouzského dvora, si s sebou do Francie přibrala ty nejlepší mistry kuchaře. Do své cestovní tašky pak přibalila i vidličku a položila tak základ stolování, který se postupně rozšířil do celého světa.

Karel Čapek o Toskánsku

"Jen padej, dešti, vodo nebeská, a ovlaž mé severní srdce, svěží chlade. Neb takto jest mi dobře odpočívati.

Kdekoliv jsem putoval po této italské zemi, hledal jsem se zvláštní starostlivostí etruské památky; neboť ten etruský národ mne jaksi znepokojuje. Byl to lid zavalitý, tlustých krků a volských pohledů; dělal černé vázy v trochu těžké formové řeči, a divné náhrobky, na nichž odpočívají sochy nebožtíků v jakési slimáčí poloze. Byli to asi velicí kliďasové a dobráci; a mne to zajímá, že na křesťanských náhrobcích se pak vrací ten krátký, tlustokrký typ čtverhranných hlav a zavalitých údů. Tehdy asi byla Toskána zemí smutnou a přísnou jako třeba dnes Sicílie; zato nyní, nuže, sem se všemi slovy, jež praví, že něco je milé, utěšené, vděkuplné, půvabné, rozkošné, spanilé, krásné a líbezné! Burckhardt praví, že Toskána vytvořila ranou renesanci. Já však myslím, že raná renesance vytvořila Toskánu: vzadu modré a zlaté hory, před nimi kopce dělané jen proto, aby na každém byl hrad, zámek či tvrzička, svahy posázené cypřišemi, hájky piniové, hájky dubové, hájky akátové, girlandy révy, šťavnaté a modravé pletence z dílny Robbiů, modré a zelené říčky divé a lahodné: zrovna jak to maloval Fra Angelico, Fra Lippi, Ghirlandajo a Botticelli a Piero di Cosimo a ti všichni ostatní, a věřte mi, že oni dali té zemi tuto lahodnou plnost něžnou a malebnou a učinili z ní obrázkovou knihu, abychom v ní s potěšením, s úsměvem, s jasnýma očima listovali ... až nás zarazí něco jiného, Donatello, Masaccio, tajemná a zasmušilá, přísná a hluboká lidskost. Pak už nemluví kraj, nýbrž člověk. "

Karel Čapek, Italské listy

Člověk, který cestuje s touhou dozvědět se, cestuje přes všechny dálky, hlavně k sobě samému.

Jan Werich

Kontakt

ZUZANA DE ROSA
Montecatini Terme, Itálie

IČ: 47161370

+39 3409 111 557

Cestovní agentura Prima1vera - Zuzana De Rosa, IČO /p.IVA: 47161370

© Všechna práva vyhrazena.