Pro Toskánce, stejně jako pro všechny Italy, je jídlo vášní číslo 1.

TOSKÁNSKÁ KUCHYNĚ

Italská kuchyně ve všech regionech má jednu společnou vlastnost -  to, že příprava jídel trvá 10 minut a Italove si pak jidlo 2 hodiny užívají. V Česku je tomu přesně naopak .

A společný stůl je stejně důležitý jako rodina a kulinářské tradice – jsou zvyklí jíst celá rodina pohromadě. Ráno se sice odbudou jen capuccinem a nějakým sladkým croissanem, ale obědy a večeře jedí spolu.

Taky žádného Itala nepřesvědčíte, že někde na světě je lepší kuchyně. A nepokoušejte se vůbec argumentovat francouzskou kuchyní, protože si naběhnete, jelikož každý Ital vám odpoví, že francouzské kuchyni dali zaklad Toskánci, potažmo Florenťané v 16. století, když se Kateřina Medicejská vdávala za francouzského krále Jindřicha II. Zděšena úrovní jídel u francouzského dvora, si s sebou do Francie přibrala ty nejlepší mistry kuchaře. Do své cestovní tašky pak přibalila i vidličku a položila tak základ stolování, který se postupně rozšířil do celého světa.

Toskánská kuchyně pochází z venkovské kuchyně, je nenáročná na přípravou, je zdravá a lehce stravitelná. V Toskánsku je kvalita všech pokrmů velice vysoká a rozdíly mezi jednotlivými oblastmi jsou výrazné.

Jak se tedy dnes jí v Toskánsku? 

Kvalitní olivový olej, nesolený bílý chléb bez chuti, který je dobře propečený a uvnitř vzdušný a lehký, florentský biftek + zvěřina (divočák, jelen, zajíc), a konečně víno: to jsou čtyři základní pilíře toskánského kuchařského umění. 

TOSKÁNSKÉ SPECIALITY      

Costata alla Fiorentina – obrovský biftek i s kostí, u níž je maso nejlepší. Je opepřený a jen málo propečený, servíruje se k němu citron nebo glazé z balzamikového octa.

Arista di maiale alla fiorentina - vepřová pečeně na pepři a rozmarýnu

Crostini – opečené toasty pokapané olivovým olejem a natřené různými pomazánkami (rajčatová, játrová kaparová, cibulová, sardelová)

Fettunta - toasty z bílého chleba s olivovým olejem. Tento pokrm je často spojován s listopadem, kdy se ze sklizených oliv lisuje čerstvý olivový olej. Jeho chuť nejvíce vynikne právě na plátcích opečeného křupavého bílého chleba.

Bílé fazole ze Sorany - vařené se šalvějí a olivovým olejem, servírované jako příloha nebo salát s tuňakem a bílým chlebem.

Panzanella – letní salát z okoralého chleba nasáklého vodou a olivovým olejem, doplněný rajčaty, česnekem a bazalkou.

Ribollita – Polévka z kapusty, fazolí, a základ tvoří den starý toskánský chléb.  Ribollita vlastně  znamená „znovu povařený“, zelenina svařená s chlebem obsahuje na polévku velmi málo vody, zato je dochucená výborným olivovým extra panenským olejem.

Prosciutto - sušená šunka, je trochu peprnější než  parmská nebo benátská. K ní se podává často žlutý meloun  nebo čerstvé fíky.

Sformato  – rozšlehaná vejce a špenát ve formě bábovky.

Cacciucco – livornská obdoba francouzské bujabézy – řídké rajčatové pyré s feferonkami, přelité přes plátky pečiva, a dušené ryby a dary moře.

Lampredotto a Trippa alla fiorentina, nebo-li Dršťky ve florentském stylu

Dršťky jsou servírované nejen klasicky s vývarem do talíře, ale i v housce jako hamburger s omáčkou salsa verde. Klasická trippa alla fiorentina je připravená s kořenovou zeleninou a rajčatovým pyré. 

Fegatelli - Játra na špejli s kostičkou chleba. Opékaná na rožni nad otevřeným ohněm nebo v troubě.

Cenci - Sladké karnevalové pečivo. Cenci jsou sušenky tradičně podávány v čase karnevalu. Jsou k dostání po celé severní a jižní Itálii, a mají různá jména, podle oblasti. V Boloni se jim například říká frappole a v Miláně chiacchiere.

Pici – tlusté domácí špagety zhotovené jen z mouky a vody jsou specialitou náhorních městeček jižně od Sieny, kde je doprovází rajská omáčka.

Cantucci – suché mandlové sušenky ve tvaru půlměsíce, pochází z Prata. Namáčejí se do Vin Santo (dezertní víno).

Pollo alla fiorentina - Florentské kuře. Výborná směs kuřecích prsíček, drobků chleba, parmazánu, špenátu, cibule, celeru, krémového sýru, papriky a česnekového prášku.

Casseruola alla fiorentina - Florentské dušené maso se zeleninou

Ryby a plody moře, které jsou připravovány velmi jednoduše – vařené, grilované či pečené. Konzumují se rovněž i syrové. K místním specialitám patří sušená treska (baccala), dušené sépie (calamari in zimino) či mladí úhoři z ústí řeky Arno.

Kontakt

ZUZANA DE ROSA
Montecatini Terme, Itálie

IČ: 47161370

+39 3409 111 557

Cestovní agentura Prima1vera - Zuzana De Rosa, IČO /p.IVA: 47161370

© Všechna práva vyhrazena.