Agroturistika

 

Agroturistika je nejen synonymem pro dobré jídlo, ale i idylické spojení života na venkově, pohostinnosti a výborné kuchyně.

Objevte požitek z prostého venkovského života v pradávném rytmu střídajících se ročních období a soužití s přírodou. Vyberte si pro své prázdniny na venkově statek, eko farmu, chalupu, penzion, apartmán či hotel na toskánském venkově.

 

Pro skupiny zprostředkuji:

  • ochutnávky vína a olivového oleje v toskánských agriturismech a zemědělských usedlostech

  • večery toskánské kuchyně

  • degustace vín s profesionálním sommeliérem

  • kurzy vaření toskánské kuchyně

 

 

Máloco změnilo v Itálii od poloviny 60. let, a hlavně během posledních 15 roků, zažité turistické zvyklosti tak, jako rozvoj agroturistiky. V současnosti velmi módní a rozšířený způsob trávení dovolené tu spočívá především v možnosti odpočinku v nádherných kamenných usedlostech v klidném prostředí a je hlavně spojený s konzumací bioproduktů. Nabídka tohoto typu ubytování se v posledních letech rychle rozšiřuje.

Agroturistika má dnes přesná pravidla a počítá jen se zemědělci, kteří na svém pozemku nabízejí hostům ubytování a stravu z vlastních zdrojů. Důvodem ke změně využívání půdy tímto způsobem byla především poválečná zemědělská krize, která přinutila zemědělce, aby hledali nové možnosti výdělku. Důraz na bioprodukty byl zase vyvolán systémem státních a později i evropských dotací, které vyžadovaly, aby se půda nadále využívala. V roce 2001 existovalo v Itálii už 10 tisíc agroturistických zařízení, z toho přes dva tisíce právě v Toskánsku, kde se v následujících letech jejich počet ještě zvýšil. A tak se typický toskánský statek, casale, nakonec stal skoro symbolem pro několikadenní pobyt rodin v přírodě. V souvislosti s rostoucí poptávkou se samozřejmě rozšířila i kvalita nabídky. Dnešní agroturistika může často zahrnovat až přepychové venkovské ubytování, se starožitným nábytkem a bazény.

 

Země světa 11/2006